Shopify opinie – plusy i minusy platformy
Platforma Shopify w branży e-commerce jest wysoko oceniana i stała się jedną z najpopularniejszych tego typu platform na świecie. W tym artykule postaramy się podzielić opiniami klientów, którzy zdecydowali się na migrację do platformy Shopify, jak również tych, którzy stawiali pierwsze kroki w e-commerce i wybrali Shopify jako optymalną technologię e-commerce do sprzedaży internetowej.
Opinie naszych klientów na temat Shopify – klienci z długoletnim doświadczeniem w e-commerce
W Shopify specjalizujemy się od 2016 roku, od tego czasu systematycznie poszerzyliśmy wiedzę z zakresu Shopify, platformy zbudowanej w modelu SaaS (Software as a Service), wdrażając projekty na rynkach zagranicznych.
Obserwowaliśmy trendy, a pierwsze doświadczenia przy wdrożeniach Shopify oraz Shopify Plus stawialiśmy na rynku włoskim. Wielu naszych włoskich klientów korzystający z rozwiązań Open Source Magento 1, zaczęło rozważać migrację na inne platformy e-commerce, w tym rozwiązania typu SaaS. Tendencja nasiliła się w momencie wypuszczenia na rynek Magento 2, a także akwizycji Magento przez Adobe.
Koszty wdrożeń w Magento 2 wzrosły niewspółmiernie wysoko w porównaniu do starszej wersji tej platformy. Średnio wdrożenie sklepu na platformie Magento kosztowało dwu-trzykrotnie więcej, gdzie już wcześniej dużą część budżetu naszych klientów pochłaniały prace utrzymaniowe.
Z tego też powodu nasi klienci poszukiwali technologii, dzięki której mogliby obniżyć koszty utrzymania strony, aby skoncentrować się na działaniach w obrębie sprzedaży i marketingu. Takim rozwiązaniem okazała się platforma Shopify oraz jej wyższy pakiet Shopify Plus dedykowany firmom potrzebującym bardziej zaawansowanych funkcjonalności.
Oczywiście decyzja o migracji do Shopify, wiązała się z wieloma ograniczeniami w porównaniu do możliwości jakie oferowała platforma Magento. Jednak wielu naszych klientów było świadomych krytycznych funkcjonalności e-commerce, dzięki długiej praktyce w sprzedaży internetowej oraz wieloletniej pracy nad utrzymaniem i rozwojem swoich sklepów internetowych i sprzedaży wielokanałowej.
Praktyka, nauka na błędach, wyciąganie wniosków oraz znajomość najbardziej optymalnych funkcjonalności e-commerce, sprawiła że skupiliśmy się na wykorzystaniu w pełni potencjału jakie daje Shopify. A gdy pojawiały się elementy krytyczne, których platforma nie mogła rozwiązać, tworzyliśmy dedykowane aplikacje lub integracje.
Dla wielu naszych klientów jednym z kluczowych czynników pozwalających na skalowanie biznesu na platformie Shopify była integracja z PIM (Pimcore), wykonywana przez nasz zespół. Dowiedz się więcej
Shopify opinie na plus
Po wykonaniu wdrożeń na Shopify i migracji głównie z takich platform jak Magento, WooCommerce oraz PrestaShop, klienci dzielili się z nami swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. W pierwszej kolejności skupmy się na pozytywnych opiniach o Shopify.
Możemy zdefiniować kilka najczęściej powtarzających się opinii:
- budżet, który dotychczas był przeznaczany na koszty utrzymania sklepu na rozwiązaniach typu Open Source, Magento, PrestaShop, czy WooCommerce, mógł zostać przeznaczony na działania marketingowe i sprzedażowe
- platforma prosta w obsłudze i łatwa w przeszkoleniu wewnętrznego zespołu. Było to szczególnie istotne dla firm, które posiadały własne zespoły marketingowe i potrafiły wykorzystać potencjał platformy w tym zakresie, w porównaniu do bardziej skomplikowanego interfejsu Magento
- komfort pracy w okresie najintensywniejszych pików sprzedażowych np. Black Friday i Cyber Monday. Doceniano minimalną awaryjność sklepu i jego szybkość. Pozytywnie oceniano także decyzję o opłatach abonamentowych oraz opiekę Shopify nad hostingiem
- szybki Time to Market – wdrożenie funkcjonalnego sklepu Shopify, gotowego do sprzedaży odbywało się znacznie szybciej niż w przypadku Magento, czy nawet WooCommerce
- wzrastająca liczba integracji – klienci zachwalali swoją decyzję, ponieważ z czasem marketplace Shopify na rynkach Zachodnich rozwinął się bardzo dynamicznie. Obecnie posiada szereg niezbędnych integracji począwszy od bramek płatności, kurierów czy systemów ERP i CRM
Shopify opinie na minus
W przypadku negatywnych wrażeń klientów migrujących z rozwiązań Open Source do Shopify, możemy wymienić następujące.
- ograniczenia w obrębie rozwiązań dla handlu B2B – jeden z głównych czynników, który w poprzednich latach ograniczał migrację do Shopify
- funkcjonalności SEO – klienci dość często porównywali wbudowany moduł blogowy Shopify do modułu WordPress i podkreślali ograniczenia w zakresie pozycjonowania sklepu. Niektórzy z naszych klientów zdecydowali się kontynuować działania blogowe na WordPressie i umiejętnie zintegrować moduł blogowy WP ze sklepem na Shopify
- checkout edytowalny tylko od wersji Shopify Plus – największy minus dla klientów, którzy potrzebują customizowanego checkoutu, a nie mają odpowiednich obrotów e-commerce, które pozwoliłyby na wykorzystanie abonamentu Shopify Plus
Doświadczenia naszych klientów są porównywalne do globalnych doświadczeń klientów korzystających z Shopify, co postaramy się potwierdzić bazując na ogólnodostępnych danych.
Branże, które najczęściej korzystają z Shopify – opinie rynkowe
Analizując popularne porównywarki platform technologicznych, czy raporty rynkowe oraz opinie eksperckie, możemy wiele z nich wywnioskować i stwierdzić dla kogo Shopify może być jednym z najlepszych rozwiązań e-commerce.
Shopify – dla kogo jest optymalnym rozwiązaniem biznesowym?
Poniżej opisujemy branże, modele biznesowe najczęściej korzystające z Shopify:
-
SME – małe i średnie przedsiębiorstwa sprzedające w modelu B2C
-
Start-upy
-
Firmy zlokalizowane w krajach rozwiniętych, takich jak Ameryka Północna czy Europa Zachodnia
-
Firmy z branż, gdzie proces sprzedaży nie jest zbyt skomplikowany np. moda, uroda, gry, zdrowie, produkty cyfrowe czy zabawki
-
Firmy, które nie potrzebują zbyt wyrafinowanej architektury i głębokich poziomów dostosowywania
-
Początkujące e-commerce
-
Firmy, którym zależy na niskich kosztach utrzymania (niskie marże)
Dla potwierdzenia warto przeanalizować najbardziej popularne kategorie sklepów powstających na platformie Shopify według statystyk BuiltWith. Tak się składa, że niemal w każdej kategorii (stan na koniec 2022 roku) mieliśmy przyjemność wykonać realizację na platformie Shopify.
Poniżej przedstawiamy kolejno najbardziej popularne kategorie sklepów powstających na platformie Shopify oraz nasze przykładowe realizacje:
- Moda (Fashion) – John Richmond
- Biżuteria (Apparel, Jewelry)
- Torby, torebki (Bags) – Silvian Heach
- Obuwie (Shoes) – Velasca
- Make Up – Pinalli
- Odzież Damska (Women’s Clothing) – Benedetta Boroli
- Wystrój Wnętrz (Home Decor, Bed and Bathroom, ) – Etaudore
- Branża spożywcza, kawa (Groceries and Food, Coffee) – Vincenzo
- Fitness – Nobull
- Sprzęt kuchenny (Kitchenware) – TooA
- Meble (Furniture) – PySpace
- Odżywki (Nutrition) – Depuravita
- Skincare – Allies of Skin
- Muzyka (Music)
- Leki, suplementy (Medicine) – Ombre
- Okulary (Eye-wear) – Eye-oo
- Zapachy (Fragrances) – Officina Profumo-Farmaceutica di Santa Maria Novella
- Pielęgnacja włosów (Haircare) – Vegamour
Zebraliśmy również opinie klientów, którzy zdecydowali się na rozwój e-commerce na Shopify:
Branże, gdzie implementacja sklepu na Shopify może być problematyczna
Najbardziej popularne kategorie sklepów zbudowane na Shopify według BuiltWith, potwierdzają również sugestie, kiedy i dla jakich branż platforma ta może nie być najlepszym rozwiązaniem.
- gdy potrzebne jest wyrafinowane filtrowanie i kategoryzacja (częsty przypadek w przemyśle motoryzacyjnym). Koszty rozwoju mogą być znacznie wyższe niż w przypadku alternatywnych rozwiązań typu open source.
- gdy chcesz posiadać bazę kodu e-commerce i jego integrację. Shopify to technologia oparta na chmurze, więc tak naprawdę nigdy nie „posiadasz” całego kodu.
- gdy działasz na wielu rynkach międzynarodowych, z dziesiątkami języków i zmiennych. Integracje rynkowe są opłacane w formie miesięcznej opłaty (dla porównania, wiele modułów open source jest sprzedawanych w formie miesięcznych płatności cyklicznych). Sprzedawca wynajmuje dostęp do integracji i nigdy tak naprawdę nie jesteś jej właścicielem.
- gdy budujesz wysoce niestandardowe doświadczenie zakupowe. W takim przypadku koszty dostosowania Shopify mogą być zbyt wysokie, aby uzasadnić opłacalność tego rozwiązania e-commerce.
- Shopify nie zawsze będzie dobrym wyborem w krajach słabiej rozwiniętych, czy krajach nieobsługiwanych przez Shopify Payments.
Na co warto zwrócić uwagę – różnice SaaS a Open Source
Na platformach Software as a Service wynajmujesz technologię. Jest to mało prawdopodobne, ale gdy Shopify lub jakakolwiek inna platforma SaaS zdecyduje się zmienić politykę lub podnieść ceny, będziesz musiał się do nich dostosować. Jeśli zdecydują się zamknąć platformę, stracisz swoją witrynę. Co prawda jest to skrajny przypadek, ale pokazuje pewną różnicę.
Gdy masz platformę typu Open Source, jest ona hostowana przez Ciebie, a kod jest Twój na zawsze. Nie ma ograniczeń co do tego, jak go używasz, kiedy go używasz i co z nim robisz.
Platformy SaaS są idealne, jeśli chcemy odkryć nasz potencjał e-commerce, gdy nasze sklepy nie są zbyt rozbudowane lub gdy wciąż je rozwijamy. Na początku jest to także świetne rozwiązanie budżetowe, ale tak jak w przypadku Shopify – kiedy rozszerzasz platformę o dodatkowe funkcje, miesięczna opłata wzrasta. W porównaniu np. z Magento tak się nie dzieje, kiedy kupujesz moduł, jest on Twój na zawsze.
Shopify z kolei nie wymaga konserwacji. W przypadku paltform Open Source jak Magento, WooCommerce, PrestaShop warto zaplanować przynajmniej kilka godzin w każdym kwartale na aktualizacje bezpieczeństwa (oczywiście wszystko zależy od potrzeb indywidualnych, które mogą znacznie się różnić w zależności jak rozbudowany jest e-commerce).
Wreszcie, rdzeń Shopify nie zmienia się lub nie podlega zmianom. Kiedy pojawiło się Magento 2, koszty aktualizacji technologii z 1 do 2 były dla wielu firm zbyt wysokie. Prawdopodobnie stanie się to ponownie w przyszłości, kiedy Magento znowu zwiększy swoją wersję. Jest to naturalne w przypadku wielu technologii Open Source. Często aktualizacja jest tak obszerna, że wymaga głębokich i złożonych zmian zaplecza.
Opinia Gartnera na temat Shopify Plus
Jedną z kluczowych opinii na temat Shopify w naszym środowisku jest ranking prowadzony przez firmę Gartner.
Magic Quadrant dla handlu elektronicznego opracowany przez firmę Gartner jest merytorycznym zestawieniem, dzięki któremu sprzedawcy mogą poznać pozycję danej platformy e-commerce w odniesieniu do innych prosperujących graczy na rynku handlu online. Shopify uzyskało najszybszy wzrost udziałów w rynku pośród wszystkich analizowanych w zestawieniu platform i znalazło się na pozycji pretendenta. Więcej na temat raportu oraz pozycji Shopify w rankingu przeczytasz w naszym wpisie.
Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami na temat Shopify na następujących stronach (w języku angielskim):
- G2 – Shopify ocena
- Gartner – ocena Shopify
- Forbes Advisor
- Website Builder Expert
- E-commerce CEO
- Tool Tester
- Larry Ludwig
Podsumowanie
Dostępna jest obecnie ogromna liczba narzędzi do budowania sklepów internetowych, a wybór odpowiedniego dla Twojej firmy może być naprawdę trudny. Shopify to jedna z najpopularniejszych platform e-commerce na świecie. I nietrudno zrozumieć, dlaczego. Shopify ma wszystko, czego potrzebujesz, aby założyć, prowadzić i rozwijać swój sklep internetowy. Jest łatwy w użyciu, skalowalny oraz ma ogromny ekosystem aplikacji usług.
Powyższa platforma jest prawdopodobnie najbardziej znanym obecnie rozwiązaniem e-commerce na rynku globalnym — ale czy rzeczywiście najlepiej pasuje dla Twojego biznesu?
Zachęcamy do skorzystania z consultingu e-commerce naszych ekspertów mających doświadczenie zarówno w rozwiązaniach Open Source jak i SaaS. Zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy.
CEO Sintra Consulting Poland – ma blisko dekadę doświadczenia komercyjnego w zakresie e-commerce, specjalizując się w rozwiązaniach SaaS i open source (Shopify, Shopify Plus, Magento, WooCommerce), custom software development (projekty w technologiach React, Angular, NodeJs) oraz marketingu internetowym. Jako doświadczony konsultant e-commerce posiada szeroką wiedzę i umiejętności w dziedzinie rozwoju sklepów internetowych, zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Holistyczne podejście do konsultacji, uwzględniające zarówno aspekty techniczne, jak i biznesowe funkcjonowania sklepu internetowego. Wsparcie w procesie prototypowania MVP projektów.