Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa Omnibus w e-commerce?

Sztuczne zawyżanie cen przed planowaną “promocją” nikogo już nie dziwi – producenci często stosują ten chwyt marketingowy aby napędzić sprzedaż. Dyrektywa Omnibus ma ukrócić ten proceder, a właściciele sklepów e-commerce mają jeszcze kilka dni, aby wprowadzić zmiany w swoim sklepie internetowym.

Na co wpłynie dyrektywa Omnibus?

Większość konsumentów podświadomie wybiera produkty, które wyświetlają się na stronie internetowej jako pierwsze. Bardzo chętnie wykorzystują ten fakt przedsiębiorcy, którzy w górnej sekcji wyszukiwań zamieszczają produkty, które chcą sprzedać w pierwszej kolejności. Po wejściu dyrektywy Omnibus, wyszukiwarka będzie musiała wyświetlać informacje o filtrze, jaki został wykorzystany przy prezentacji wyników

Zmianie ulegną także zasady dotyczące publikowania opinii konsumentów. Od tej pory każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek zaświadczyć, że feedback został przekazany przez osobę, która rzeczywiście zakupiła produkt i świadomie go zrecenzowała. Zamieszczanie opinii nieprawdziwych lub usuwanie negatywnych, grozić będzie wysokimi karami finansowymi.

Tym, co z pewnością najbardziej zainteresuje wszystkich potencjalnych klientów jest informacja o zmianie ceny. Kupujący, którzy będą chcieli skorzystać z promocji będą mogli sprawdzić, jaka najniższa cena obowiązywała na dany produkt lub usługę w przeciągu ostatnich 30 dni. Przedsiębiorca będzie musiał udzielić także informacji o tym, że cena została indywidualnie dostosowana do nabywcy w oparciu o zautomatyzowane podejmowanie decyzji. Kara za nieprzestrzeganie zasad wynosi do 20 000 zł. W przypadku trzykrotnego naruszenia w przeciągu 12 miesięcy jest to nawet 40 000 zł. 

Zmianom ulegnie także informacja o kanałach dotyczących komunikacji. Sprzedający będą mieli obowiązek zawrzeć w regulaminie informacje o wszystkich drogach, za pomocą których kupujący będą mogli nawiązać z nimi kontakt. Co ciekawe, zaliczamy do nich nie tylko numery telefonu czy adresy e-mail, ale także czaty. Ważną informacją jest fakt, że każdy nośnik danych musi być uznawany jako trwały, łatwo dostępny oraz powinien zawierać datę i godzinę nadania wiadomości. 

Poza tym, każda platforma sprzedażowa będzie miała obowiązek zamieścić informację o tym, czy sprzedawca jest osobą prywatną czy przedsiębiorcą. Dlaczego ma to znaczenie z perspektywy kupującego? Dlatego, że dokonując zakupu u osoby prywatnej nie obowiązują prawa Unii Europejskiej. Każdy sprzedawca będzie miał także obowiązek poinformować klienta o tym, jakie obowiązki ma względem niego sprzedawca, a jakie platforma internetowa.

Kiedy dyrektywa wejdzie w życie?

Obecnie projekt zakończył etap konsultacji publicznych, a zmiany są w trakcie procesu legislacyjnego. Planowany termin wejścia w życie dyrektywy Omnibus to 28 maja 2022 r. Jest to termin wyznaczony przez Unię Europejską na rozpoczęcie stosowania nowych przepisów.

https://www.parp.gov.pl/component/content/article/76083:implementacja-tzw-dyrektywy-omnibus-zmiany-w-prawie-konsumenckim
https://www.jgt.pl/blog/artykuly,251.
htmlhttps://peaceandlaw.pl/dyrektywa-omnibus-co-zmienia-w-prawie-e-commerce/
https://odo24.pl/blog-post.dyrektywa-omnibus-czyli-mniej-o-ochronie-danych-wiecej-o-ochronie-konsumenta