Integracja Pimcore dla Shopify oraz Magento 2 – plugin Sintra
Wprawdzie idea scentralizowanej bazy oraz procesów do zarządzania informacją produktową nie jest najnowszym trendem, jednakże rozwiązania PIM (Product Information Management) zaczynają być coraz bardziej popularne w środowisku eCommerce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Sintra przygotowała moduł open source do integracji Pimcore z Shopify oraz Magento 2.
Liczba wdrożeń rozwiązań PIM systematycznie rośnie. Wynika to z faktu, że biznes sam w sobie bardzo się zmienia, a firmy dostrzegają długoterminowe korzyści wdrożenia PIM w procesie przewagi technologicznej.
To właśnie opieszałość we wdrożeniu PIM przy obecnej intensyfikacji działań w obszarze wokół omnichanel, może okazać się zdecydowanie największym kosztem w procesie digitalizacji procesów w firmie – ten kto zainwestuje w ten proces najpóźniej może tak naprawdę najwięcej stracić.
Sintra, aby zapewnić swoim klientom wszechstronne rozwiązania pomagające w cyfrowej transformacji biznesu, nawiązała m.in. relacje z platformą Pimcore – wielokrotnie nagradzanym rozwiązaniem typu open source, do zarządzania informacjami produktowymi (PIM/MDM), zarządzania doświadczeniami użytkowników (CMS/UX), zarządzaniem zasobami cyfrowymi (DAM) oraz eCommerce. Nasza wtyczka wspiera zarówno projektowanie, jak i import danych dotyczących produktu oraz jego synchronizacji z najbardziej popularnymi platformami eCommerce na globalnym rynku – Shopify oraz Magento 2.
Integracja między PIM a systemami sprzedaży
Każdy kto prowadził, lub prowadzi biznes eCommerce doskonale zdaje sobie sprawę jak fundamentalne znaczenie ma aktualizacja informacji o produktach w czasie rzeczywistym – szczególnie w czasach intensywnego rozwoju sprzedaży kanałem omnichannel, postępującej globalizacji.
Platformy handlu elektronicznego (eCommerce) zazwyczaj mają własną bazę danych. Jeśli firmy zmierzają w kierunku sprzedaży wielokanałowej, aktualizowanie informacji o produktach w poszczególnym kanale sprzedaży może okazać się bardzo czasochłonne i doprowadzić do niespójności danych.
Korzystanie z PIM pozwala na zarządzanie i aktualizację informacji produktowych na jednej platformie, a także wysyłanie ich do różnych kanałów dystrybucji, które w związku z powyższym będą pełnić jedynie funkcję marketplace i nie będą musiały zajmować się aktualizacją danych produktu.
Podstawowe funkcje Pimcore zapewniają ręczny przepływ danych z interfejsu użytkownika i zestaw interfejsów API, które są wywoływane przez systemy zewnętrzne w celu uzyskania informacji.
Ten przepływ wykonania jest ograniczony w przypadku, gdy trzeba wysyłać dane do różnych marketplace w czasie rzeczywistym, ponieważ zawsze wymagałoby to ręcznych działań ze strony operatora lub zmusiłoby same marketplace do ciągłego nawoływania Pimcore w celu otrzymywania aktualizacji – wpływając negatywnie na wrażenia użytkownika na stronie.
W niektórych sytuacjach przyjęto rozwiązanie polegające na wstawieniu trzeciego systemu, który działa jako oprogramowanie pośrednie i aktualizuje różne platformy; problem z użyciem tych rozwiązań polega na tym, że dodaje się dodatkowy element, który należy utrzymać, komplikując ostatecznie architekturę systemu.
Rozwiązanie, które Sintra stworzyła w swoim systemie integracji jest bardzo proste: gdy informacje o produkcie się zmieniają, Pimcore dba o wywołanie interfejsów API różnych platform handlowych w celu zsynchronizowania w nich danych. Pozwala to na ciągłą aktualizację danych w każdym kanale sprzedaży w przejrzysty sposób do każdego z nich, bez konieczności dodawania innych komponentów.
Moduł integracji produktu Sintra
Wtyczka stworzona przez Sintra pozwala rozszerzyć funkcjonalność Pimcore – czyniąc go nie tylko centralizatorem informacji, ale także dystrybutorem tych informacji do różnych kanałów sprzedaży i publikacji (data syndicaton).
Funkcjonalności
Wtyczka Sintra zapewnia szereg wstępnie skompilowanych klas i zestawów atrybutów zaprojektowanych w celu uproszczenia i umożliwienia synchronizacji produktów z platformami handlu elektronicznego.
Dzięki stworzeniu klasy Pimcore możliwe jest reprezentowanie różnych marketplace jako obiektów Pimcore, wskazując ile i które atrybuty produktów zdefiniowanych w Pimcore należy wysłać do określonego kanału, jak skorelować każdy z tych atrybutów z jego korespondentem, a także inne informacje przydatne do synchronizacji.
Pozwala to skonfigurować przepływ aktualizacji danych z Pimcore do różnych kanałów dystrybucji, operując bezpośrednio z interfejsu, bez potrzeby korzystania z zewnętrznego pliku konfiguracyjnego, zmniejszając początkową złożoność i ułatwiając zarządzanie.
Do tej pory zostały opracowane integracje Magento 2 i Shopify; natomiast specyfika wtyczki pozwala na tworzenie integracji z innymi potencjalnymi platformami przy ograniczonym nakładzie czasowym – pod warunkiem, że udostępniają one odpowiednie interfejsy API, lub dostosowują i rozszerzają już te, które zostały opracowane zgodnie z ich potrzebami.
Jak to działa
Po skonfigurowaniu obiektów Pimcore reprezentujących różne kanały dystrybucji możemy następnie aktywować przepływ synchronizacji.
W momencie każdego zapisywania produktu w Pimcore zostanie przeprowadzona kontrola, która sprawdzi jakie modyfikacje zostały wprowadzone do produktu, oraz określi czy należy go zsynchronizować w każdym z wcześniej zdefiniowanych kanałów – każdy na podstawie własnych potrzeb; jeśli tak, zaktualizowane dane produktu zostaną przesłane na odpowiednią platformę.
Kontrola ta odbywa się automatycznie i w sposób przejrzysty dla operatora, który będzie miał możliwość sprawdzenia statusu synchronizacji różnych produktów w każdym kanale i swobodnego decydowania, które produkty sprzedać, a zatem synchronizować, na różnych platformach.
Korzyści
Wtyczka ta oferuje dynamiczne rozwiązanie, które pozwala zsynchronizować informacje o produkcie z Pimcore do jednego lub więcej kanałów dystrybucji, jednocześnie będąc w pełni konfigurowalną z interfejsu webowego i w zależności od potrzeb.
Integracja scentralizowanego zarządzanie produktem, typowego dla rozwiązania PIM, umożliwia przesyłanie informacji na platformy zewnętrzne w czasie rzeczywistym w przejrzysty sposób – co pozwala stworzyć infrastrukturę eCommerce, która będzie w stanie aktualizować informacje na różnych marketplace.
Przykładowe pierwsze wdrożenia Pimcore
Wdrożenie Pimcore dla Shopify
Wdrożenie dla Tucano, sprzedawcy detalicznego akcesoriów modowych z Mediolanu. Informacje produktowe klienta zostały połączone z Shopify, a dzięki wykorzystaniu Pimcore, architektura IT była łatwiejsza i gotowa do wystawienia produktów do innych sklepów oraz kanałów. Co więcej, powiązano podstawowe informacje produktowe ze zdjęciami przychodzącymi z innej bazy klienta przez Pimcore DAM.
Wdrożenie Pimcore dla Magento 2
Angel Mercatone, to sprzedawca detaliczny FMCG we Włoszech. Pimcore w tym przypadku zostały wykorzystany do zarządzania danymi produktowymi i wystawianiem ich do Magento 2 oraz innych kanałów przez REST API. Pimcore przyjmuje informacje produktowe CSV z ERP. Dane wzbogacane są w przyjaznym dla użytkownika interfejsie Pimcore i następnie synchronizowane z Magento 2 storefront.
Jak korzystać z modułu integracji Pimcore Sintra?
Aby użyć wtyczki Sintra, wystarczy ją pobrać i zintegrować z instalacją Pimcore, importując konfigurację klas Pimcore obecnych we wtyczce.
Włączanie i instalowanie wtyczki można zatem uruchomić bezpośrednio z interfejsu webowego, otwierając sekcję do zarządzania rozszerzeniami.
Możliwość rozszerzenia i wsparcia
Plugin Sintra można łatwo rozszerzyć i dostosować do własnych potrzeb. Istniejące implementacje do synchronizacji z platformami Magento 2 i Shopify można też łatwo modyfikować i tworzyć nowe w przypadku, gdyby było konieczne wysyłanie produktów na inne typy platform.
W przypadku drugiego scenariuszu wystarczy wdrożyć usługę, która łączy się z interfejsami API udostępnionymi przez żądaną platformę.
CEO Sintra Consulting Poland – ma blisko dekadę doświadczenia komercyjnego w zakresie e-commerce, specjalizując się w rozwiązaniach SaaS i open source (Shopify, Shopify Plus, Magento, WooCommerce), custom software development (projekty w technologiach React, Angular, NodeJs) oraz marketingu internetowym. Jako doświadczony konsultant e-commerce posiada szeroką wiedzę i umiejętności w dziedzinie rozwoju sklepów internetowych, zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Holistyczne podejście do konsultacji, uwzględniające zarówno aspekty techniczne, jak i biznesowe funkcjonowania sklepu internetowego. Wsparcie w procesie prototypowania MVP projektów.