Mały e-commerce – jak skutecznie i szybko otworzyć pierwszy sklep internetowy

Kryzysowa sytuacja w Europie i na świecie zwiększyła popularność zakupów internetowych do tego stopnia, że wiele kanałów sprzedaży nie jest w stanie udźwignąć zaistniałego zapotrzebowania. Brak dostępu do sklepów stacjonarnych przenosi cały ruch do świata wirtualnego. Potrzeba przejścia online jest większa niż kiedykolwiek, więc jak zrobić to skutecznie i szybko, by zmierzyć się z nową rzeczywistością?

Rozumiemy, zwłaszcza teraz, jak wiele działalności jest dziś zagrożonych i do jak wielkiego paraliżu usług może dojść w najbliższej przyszłości. Ciężko w tej sytuacji spodziewać się, że mali przedsiębiorcy będą mieli środki na wysokobudżetowe realizacje e-commerce. Chcemy Was uspokoić: nie każdy e-sklep musi się wiązać z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych, zwłaszcza teraz, kiedy każde potencjalne działanie jest obarczone ryzykiem i każdy stara się oszczędnie operować dostępnym budżetem.

Oto garść porad, informacji i rozwiązań, o których warto pomyśleć.

 

Ogranicz koszty, rozbudowując e-commerce etapowo

Sklepy internetowe nie muszą być wielkim wydatkiem, zwłaszcza jeśli prowadzimy mały biznes i nasze wymagania dotyczące funkcjonalności nie są przesadnie wielkie. Obecnie niemal każdy system w podstawowej odsłonie pozwala nam na:

  1. tworzenie niezliczonej ilości produktów i kategorii,
  2. dodawanie produktów z wariantami (waga, kolor, materiał),
  3. przetwarzanie zamówień za pomocą modułu sprzedażowego,
  4. ustawienie podstawowych bramek płatności,
  5. konfigurację prostych opcji wysyłkowych.

Właściciele sklepów często bardzo ambitnie podchodzą do swojego pierwszego e-commerce, oczekując integracji z systemami ERP, CRM, stanami magazynowymi i programami lojalnościowymi, co przekłada się na zwiększenie budżetu realizacji.

Wieloma aspektami działalności e-commerce można jednak sterować manualnie i zredukować budżet. W sytuacji kryzysu i niepewności na rynku warto działania podejmować etapami, tak by wynikały z rosnącej sprzedaży i zapotrzebowania, co też sugerujemy, jeśli nasi klienci nie są pewni budżetu.

 

Adaptuj się do zmieniającego się rynku

Czas pandemii z dnia na dzień zmienił zachowania odbiorców. Łańcuch dostaw i logistyki jest w tej chwili przeciążony. Wiele sklepów spożywczych nie radzi sobie z sytuacją, dlatego adaptuje się do zmieniającego się świata:

  1. Po pierwsze: rezerwacja. Sklepy internetowe wskazują użytkownikowi przewidziany dzień dostawy lub pozwalają mu rezerwować czas w kalendarzu z ograniczoną liczbą miejsc. Świadomość tego, że przesyłka trafi do naszego odbiorcy, jest bardzo ważna.
    1. Większość systemów e-commerce, takich jak WooCommerce, Shopify czy Magento, posiada gotowe moduły umożliwiające rezerwację terminu, dnia i godziny dostawy.
  2. Po drugie: ochrona. Proste pole do zaznaczenia lub miejsce na komentarz, w którym możemy dookreślić, że zgadzamy się na przesyłkę po drzwi lub jesteśmy w trakcie kwarantanny, znacząco zwiększą bezpieczeństwo pracowników logistyki.
  3. Po trzecie: limity. W sytuacji kryzysowej dochodzi do absurdalnych sytuacji, na przykład wykupowania nadmiaru środków chemicznych, których nie wykorzystamy przez najbliższe lata. Wprowadzenie ograniczeń na użytkownika nie tylko zwiększy naszą pulę potencjalnych klientów, ale ochroni naszych klientów przed nieroztropnymi działaniami.

Powyższe działania tylko obrazują, że e-commerce musi adaptować się do sytuacji na rynku. Pamiętajmy o tym bezpieczeństwie odbiorców i naszych pracowników wprowadzając funkcje, które zwiększają komfort robienia zakupów online.

 

Rozwijaj e-commerce z myślą o konwersji

Za każdą technologiczną nowością musi się kryć zapotrzebowanie. Rozwijając sklep, warto zastanowić się nad poniższym:

  1. Czy nowa funkcja jest nam potrzebna? Czy nasz klient naprawdę tego potrzebuje?
  2. Czy jesteśmy w stanie ją zrealizować? Czy możemy ją wykonać dokładnie tak, jak sobie to wyobrażaliśmy, czy też stoją nam na drodze wyzwania technologiczne, których nie możemy przeskoczyć?
  3. Czy to rozwiązanie wspiera nasz model biznesowy? Czy zyskamy na tym finansowo?

Wystarczy, że pod jednym z tych pytań pojawią się wątpliwości. Jeśli nasze plany nie wynikają z potrzeb, ciężko oczekiwać, że na nich zarobimy. Jeśli są technologicznie niemożliwe do realizacji, nie uda nam się spełnić potrzeb. Jeśli rozwiązanie nie przynosi żadnych korzyści finansowych, stracimy na nim, inwestując środki, które moglibyśmy wydać rozsądniej.

Konsultacje z agencjami e-commerce pomogą Ci w podejmowaniu dobrych decyzji.

 

Działaj z empatią – to niewiele kosztuje

Zyskasz klientów i zbudujesz zaufanie, jeśli:

  1. Upewnisz się, że produkty, które sprzedajesz, są dobrze i poprawnie opisane – jeśli to produkty spożywcze lub kosmetyki, pamiętaj o poinformowaniu użytkowników o składzie.
  2. Zadbasz o bezpieczeństwo transakcji, instalując na serwerze certyfikat SSL.
  3. Oferujesz użytkownikom zakupy bez rejestracji lub podawania wrażliwych danych.
  4. Upewnisz się, że wszystkie opcjonalne do procesu zamówienia zgody (jak te na wysyłanie korespondencji marketingowej) są poprawnie oznaczone i czytelnie opisane.
  5. W dostępnym miejscu zamieścisz wszystkie informacje prawne: regulamin, politykę zwrotów, metody dostawy i wysyłki, tak aby użytkownik mógł się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem procesu zamawiania.
  6. Zautomatyzujesz powiadomienia przy potwierdzeniu zamówienia, płatności i wysyłki – informowanie użytkowników o realizacji zamówienia jest bardzo ważne.
  7. Poinformujesz użytkowników o wszelkich opóźnieniach w dostawie lub o brakach w magazynie (jeśli klienci zamówili już produkty, których nie posiadasz).
  8. Będziesz pamiętać, że błędy wynikłe z niepoprawnej realizacji zamówienia po naszej stronie powinny być choć w minimalnym stopniu rekompensowane ‒ czasem wystarczą zwykłe przeprosiny, ale w wielu sytuacjach użytkownik poczuje się doceniony jeśli dorzucimy gratis

Powyższe działania nie mają wiele wspólnego z kosztami operacyjnymi czy skomplikowanymi rozwiązaniami technologicznymi, na które musimy przeznaczyć wielki budżet. Wynikają z empatycznego podejścia do naszych odbiorców. Pamiętaj, że pozyskanie nowego konsumenta jest 25 razy droższe od utrzymania klienta lojalnego.

Jak możemy pomóc?

W Sintrze oferujemy pomoc na wszystkich etapach sprzedażowych ‒ zwłaszcza teraz, jeśli czujesz ryzyko związane z trwającym stanem wyjątkowym na świecie (zamykane sklepy, paraliż logistyki). Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Jeśli chcesz otworzyć sklep internetowy, z miłą chęcią o tym porozmawiamy. Oferujemy godzinę darmowej konsultacji, która pozwoli zrozumieć potrzeby i zakres projektu. Skontaktuj się z nami na adres info@sintraconsulting.pl lub pod nr telefonu: +48 793 902 234