Raport Grtner Magic Quadrant

Gartner Magic Quadrant 2022 dla handlu elektronicznego – pozycja Adobe Magento i Shopify

Działając w obrębie e-commerce najpewniej miałeś już styczność z rankingiem Magic Quadrant dla handlu elektronicznego, którego twórcą jest firma Gartner. Jeśli nie, zapoznaj się zatem z naszym wpisem. Opisaliśmy w nim pokrótce czym jest powyższy ranking oraz jaką pozycję w najnowszym zestawieniu zdobyła platforma Adobe Magento oraz Shopify.

Czym jest Magic Quadrant dla handlu elektronicznego?

Magic Quadrant dla handlu elektronicznego to merytoryczne zestawienie, które pozwala na obiektywny wgląd w pozycję danej platformy e-commerce w odniesieniu do innych prosperujących graczy na rynku handlu online. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które zostało opracowane, aby wesprzeć sprzedawców w wyborze właściwej technologii dla ich sklepu internetowego.  

Magic Quadrant umożliwia wgląd w cztery grupy platform e-commerce:

  • Liderów

Miano liderów otrzymują platformy, które uzyskały najwyższe oceny w dwóch kryteriach, którymi posługuje się w badaniach firma Gartner. Takie platformy rozumieją potrzeby rynku, są wiarygodne, innowacyjne, mają udziały w rynku oraz szerokie możliwości finansowe, technologiczne i marketingowe. Liderzy są dostosowani do różnych branż i modeli biznesowych oraz zapewniają szerokie możliwości dla sektora B2C oraz B2B. 

  • Pretendentów

Platformy, które znalazły się w gronie pretendentów są mocną konkurencją dla liderów. Tacy dostawcy są bardzo szanowani i cenieni przez swoich klientów. Uzyskują dobre wyniki oraz posiadają wiarygodną pozycję na rynku. Mają także odpowiednie zasoby aby stale się rozwijać oraz inwestować w nowoczesne technologie potrzebne, aby sprzedawać na wybranych przez nich rynkach docelowych. Jednakże nie mają tak silnego wpływu jak liderzy i nie do końca rozumieją w jakim kierunku zmierza obecny rynek.

  • Wizjonerów

Wizjonerzy to dostawcy technologii, którzy rozumieją dokąd zmierza rynek i potrafią zaoferować innowacyjne produkty odpowiadające na problemy odbiorców. Często posiadają kreatywne strategie cenowe, a ich platformy mogą być wyposażone w nowe rozwiązania i technologie. Jednak tacy dostawcy nie potrafią jeszcze dobrze zdobywać udziałów w rynku oraz stałych przychodów. Nie mają też takich zasobów jak liderzy, ani zbyt mocno rozbudowanej sieci partnerów. 

  • Graczy niszowych

Gracze niszowi to platformy, które koncentrują się głównie na określonych segmentach rynku i często oferują rozwiązania w korzystnych stawkach. Tacy dostawcy usług technologicznych nie działają na dużą skalę i raczej nie prześcigają innych platform w innowacyjnych rozwiązaniach. Posiadają mniejsze grono partnerów i mogą mieć także trudności w realizowaniu swojej wizji. 

Układ Gartner Magiczny Kwadrat

Kryteria na podstawie, których są oceniane platformy w Magic Quadrant

Gartner swoją analizę opiera na dwóch kryteriach:

  • Zdolność do realizacji

Pierwszym z kryteriów jakim posługuje się firma Gatner przy analizie platform e-commercowych jest “zdolność do realizacji”. W obrębie tego kryterium badano zakres funkcjonalności platformy, ogólną rentowność dostawcy usług technologicznych, reakcję na obecną sytuację na rynku, doświadczenia klientów, jak również ofertę cenową poszczególnych platform poddanych analizie.

  • Kompletność wizji 

Handel elektroniczny stale i szybko się zmienia, dlatego też w obrębie tej kategorii mocno rozpatrywane jest rozumienie rynku przez platformy e-commerce. Dostawcy usług technologicznych muszą zrozumieć zarówno zmieniający się rynek, jak również dostrzec potrzeby klientów. W tej kategorii istotna jest także innowacyjność platformy oraz strategia oferty. Wszystkie te czynniki składają się na “kompletność wizji”.

Pozycja poszczególnych platform e-commerce w Magicznym Kwadracie

Gartner Magic Quadrant for Digital Commerce

Wieloletni lider wśród platform e-commerce

Adobe Magento po raz szósty mianowano liderem w raporcie Magic Quadrant 2022 dla handlu elektronicznego. Obecne Adobe Commerce wcześniej było znane jako Magento Commerce, które zostało przejęte przez firmę Adobe w 2018 roku.

W raporcie Gartnera platforma została uznana i najwyżej oceniona w dwóch analizowanych kategoriach – za “zdolność do realizacji” oraz “kompletność wizji”.  Jest to silny i ugruntowany dostawca usług technologicznych, który działa we wszystkich głównych regionach geograficznych. Zarówno średnie jak i duże, globalne marki powinny rozważyć Adobe Magento jeśli chcą postawić na solidną platformę do handlu online. 

Mocną stronę Adobe Magento jest zwłaszcza rozbudowana oferta handlowa. Platforma ta posiada wiele natywnych funkcjonalności, jest także wspierana przez liczne aplikacje oraz sieć partnerów. Gardner wyróżnił Adobe także za wbudowaną sztuczną inteligencję, dzięki której dostarczane są rzetelne spostrzeżenia oparte na danych. W raporcie podkreślone są także liczne możliwości Adobe Magento w obrębie personalizacji międzykanałowej.

Natomiast słabe strony jakie wymienia Gartner to m.in. proces aktualizacji, czy choć stale usprawniana, to jednak nadal wymagająca poszerzenia oferta dla sektora B2B. 

Silna pozycja Shopify

W tegorocznym zestawieniu Gartnera platforma Shopify znalazła się na pozycji pretendenta. Shopify to platforma typu SaaS o zasięgu globalnym, która cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w Ameryce Północnej. W swojej ofercie posiada kilka planów o różnych cenach i określonym poziomie możliwości.

W tym zestawieniu Magic Quadrant zrecenzowana została wersja Shopify Plus, która kierowana jest głównie do średnich i globalnych firm. Pakiet Plus cieszy się zainteresowaniem wśród dużych sprzedawców zwłaszcza za nieskomplikowaną i szybką możliwość wdrożenia sklepu. Tę wersję Shopify powinny także rozważyć przedsiębiorstwa chcące wprowadzić i przetestować nową linię produktów czy mające w planach rozszerzyć swoją działalność na nowe rynki zagraniczne. 

W raporcie platforma została wyróżniona za dynamiczny wzrost i ekspansję. Przychody Shopify i baza klientów stale wzrastają. Co więcej Shopify uzyskało najszybszy wzrost udziałów w rynku pośród wszystkich analizowanych w zestawieniu platform. Gartner podkreśla także, że platforma posiada wsparcie w przypadku złożonych i bardziej rozbudowanych projektów w postaci Shopify Online Store 2.0, frameworka front-endowego Hydrogen oraz platformy Shopify Flow. Warty uwagi jest również rozbudowany ekosystem wspierany przez stale powiększającą się sieć partnerów, szeroki wybór aplikacji oraz Globalny Program ERP.

Słabe strony Shopify wymienione w raporcie Gartnera to nie sprawdzone możliwości dla handlu B2B, nie do końca ułatwione tworzenie dodatkowych sklepów czy mała liczba klientów w postaci dużych, globalnych marek. 

 

Specjalizujemy się w obrębie Shopify oraz Adobe Magento, a w naszym zespole posiadamy wykwalifikowanych ekspertów powyższych dwóch platform. Jeśli więc poszukujesz wsparcia, doradztwa lub chcesz wdrożyć, któreś z tych dwóch rozwiązań zapraszamy do kontaktu!